پیام تسلیت

Ezatullah_admin
دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۱۳:۲
سرمحقق محمد یوسف حازمی

با تأسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که سرمحقق محمد یوسف حازمی یکتن از استادان با تجربه و ورزیده اکادمی علوم و آمر انستیتوت ثقافت ریاست مرکز عقیده و ثقافت معاونیت علوم اسلامی، از اثر بیماری که عاید حالشان گردیده بود، داعی اجل را لبیک گفته و به رحمت حق پیوست.

«انا لله و انا الیه راجعون»

الحکم لله

سرمحقق محمد یوسف "حازمی" فرزند شهید مرزا محمد یونس (حازم)، در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در قریه دامنه بازار ولسوالی خوست ولایت بغلان، در یک خانواده متدین، دیده به جهان گشوده، تعلیمات ابتدایی و متوسطه خویش را در لیسه عالی بازار و تعلیمات ثانوی را در دیار هجرت، در وفاق، المدارس العربیه پشاور در سال ۱۹۸۸ میلادی به پایان رسانیده و دیپلوم لیسانس را در رشته زبان عربی و تعلیم و تربیت اسلامی، از جامعه الاسلامیه للعلوم و التقنیه، در سال۱۹۹۳میلادی و دیپلوم ماستری را در تعلیمات اسلامی، در پوهنتون بین المللی پشاور پاکستان در سال ۱۹۹۵میلادی، بدست آورده بودند.

ماموریت خویش را در لیسه عالی بازار به صفت معلم، آغاز نمودند، بعداً در مرکز ترجمه التراث الاسلامی به صفت مترجم، مصحح و مدقق، به صفت مسئول کتابخانه مرکز مذکور، ایفای وظیفه نموده، سپس به صفت استاد در مؤسسه حراء چلدرن هوم، در دیار هجرت ایفای وظیفه نموده و پس از بازگشت به وطن، در لیسه عالی تاجور سلطانه به صفت معلم و هکذا به حیث خطیب در مسجد جامع کویتی خیرخانه، خطابت مینمودند.

به تاریخ ۲/۱۲/۱۳۸۲ خورشیدی عضویت کادر علمی اکادمی علوم را کسب نمودند که از آن تاریخ تا اکنون وظایفی را در پست های مختلف، معاونیت بخش علوم اسلامی اکادمی علوم افغانستان، همچون عضو علمی انستیتوت تفسیر، آمر انستیتوت حدیث، آمر دیپارتمنت حدیث، آمر انستیتوت تفسیر، آمر دیپارتمنت تفسیر، آمر انستیتوت ثقافت و عضو هیأت تحریر مجله علمی- تحقیقی تبیان انجام دادند. موصوف برعلاوه از زبان های رسمی کشور به زبانهای عربی و اردو نیز تسلط داشتند، همچنان حافظ کامل قرآن و مجود، بر روایت حفص از عاصم کوفی نیز بودند.

گذشته از اشتراک و سهم گیری ایشان در کورس ها، ورکشاپ ها، ده ها مقاله علمی- تحقیقی را در کنفرانس ها و سیمینار ها ارائه نمودند و مصاحبه های متعدد با رسانه های درون مرزی و بیرون مرزی، اجرای برنامه با برخی از رسانه های صوتی و تصویری کشور، آثار و مقالات علمی که بیش از (۲۷) اثر میشود، به رشته تحریر در آورده اند که اکثریت آنها به زیور چاپ آراسته گردیده است که از جمله میتوان از این تألیفات ازرشمند شان نام برد:

۱- تحقیق پیرامون مفهوم لهو الحدیت.

۲- معرفی روش تحقیق علامه آلوسی در نگارش تفسیر روح المعانی.

۳- معرفی و تحقیق سبک تفسیری کشف الاسرار و عدۀ الابرار.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۱۰:۰
Background image

رئیس مرکز علوم زمین معاونیت بخش علوم طبیعی ـ تخنیکی اکادمی علوم معرفی شد

به اساس پیشنهاد شماره 48 مورخ 8/10/1400 آمریت منابع بشری معاونیت مالی و اداری اکادمی علوم افغانستان و حکم شماره 870 مورخ 25/10/1400 مقام عالی ریاست ال وزراء محترم سرمحقق دوکتور احمد شاه. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۸ - ۹:۸
Background image

نقش تجارت در انکشاف اقتصادی افغانستان طی سالهای ۱۳۸۰-۱۳۹۳

محقق نسرین ترین عضو علمی انستیتوت اقتصاد، مرکز علوم اجتماعی، معاونیت علوم بشری اکادمی علوم افغانستان، از پروژهٔ علمی- تحقیقی خویش تحت عنوان «نقش تجارت در انکشاف اقتصادی افغانستان طی. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۱۳:۲
Background image

پیام تسلیت

با تأسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که سرمحقق محمد یوسف حازمی یکتن از استادان با تجربه و ورزیده اکادمی علوم و آمر انستیتوت ثقافت ریاست مرکز عقیده و ثقافت معاونیت علوم اسلامی، از اثر بیماری. . .

BACK TO NEWS