تطبیق حدود و نقش آن در تأمین امنیت

Ezatullah_admin
یکشنبه ۱۴۰۲/۸/۲۸ - ۱۶:۵۷
تطبیق حدود و نقش آن در تأمین امنیت

"سیمینار علمی- تحقیقی"

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله و الصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و اصحابه اجمعین.

اما بعد: به تأسی از اهداف عالی و خط مشی ا.ا.ا و مبتنی بر اهداف اکادمی علوم افغانستان، سیمینار علمی- تحقیقی یک روزه تحت عنوان: (تطبیق حدود و نقش آن در تأمین امنیت) بتاریخ: 5-5-1445 هـ ق. مطابق به: 28-8-1402 هـ.ش. با اشتراک جمع کثیری از علمای کرام، دانشمندان و استادان پوهنتون ها، اکادمی علوم و دیگر نهاد های علمی در تالار سیمینارهای (علامه احمد علی کهزاد) در اکادمی علوم دایر گردید.

سیمینار با تلاوت آیات مبارکۀ کلام الله مجید افتتاح و با سخنرانی افتتاحیۀ محترم شیخ الحدیث مولوی امی.ر جان ثاقب معاون اکادمی علوم آغاز گردید.

در قسمت اول سیمینار پیام مقام محترم ریاس.ت ال.وزرا.ء به خوانش گرفته شد. سپس پیامهای ستره محکمه، وزارت های بال.معروف و نه.ی عن المن.کر، وزارت امور داخله و زارت عدلیه ا.ا.ا ارائه گردید.

در قسمت دومی سیمینار از جملۀ (14) عنوان مقالات علمی – تحقیقی قابل خوانش، به تعداد (4) عنوان مقاله در رابطه به ابعاد مختلف سیمینار توسط علماء و دانشمندان ارائه گردید.

اشتراک کنندگان مواردی ذیل را به عنوان قطعنامۀ سیمینار هذا پیشنهاد می نمایند:

اـ به مقام محترم ا.ا.ا پیشنهاد میگردد تا با تطبیق حدود و قص.اص، امنیت جامعه را استحکام بخشیده و از وقوع جرایم جلوگیری نماید.

۲ـ به ارگانهای عدلی وقضایی کشور پیشنهاد میگردد تا بخاطر پند پذیری هر چه بیشتر افراد جامعه، تطبیق حدود و قص.اص را در محضر عام تنفیذ نمایند.

۳ـ به وزارت محترم معارف و تحصیلات عالی کشور پیشنهاد میگردد تا شناخت حدود و قص.اص را شامل نصاب تعلیمی وتحصیلی خود قرار دهند.

۴ـ به ارگانهای عدلی و قضایی کشور پیشنهاد میگردد که بررسی دوسیه های جرایم قصاص و سرقت را در اولویت قرار دهند.

۵ـ به وزارتهای محترم: اطلاعات و فرهنگ، ارشاد حج و اوقاف و امر بال.معروف ونه.ی عن المن.کر پیشنهاد میگردد تا بخاطر آگاهی عامه، بحث های شناخت جرایم حدود و مجازات آنرا از طریق رسانه های اطلاعات جمعی ومنابر توضیح و منعکس سازند.

۶ـ به ارگانهای امنیتی وکشفی کشور پیشنهاد میگردد تا با استفاده از هر وسیله ممکنه در مورد کشف و تعقیب مجرمین اختطاف ، سرقت و سایر جرایم اقدام جدی نمایند.

۷ـ به ارگانهای امنیتی وکشفی، عدلی و قضایی پیشنهاد میگردد تا در مقابل باغیان طبق شریعت اسلامی برخورد صورت گیرد.

۸ـ به اکادمی علوم افغانستان پیشنهاد میگردد تا در زمنیه چاپ و نشر مجموعۀ مقالات این سیمینار اقدام نماید.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۲/۹/۲ - ۹:۵۷
Background image

اثر "ضرورت بازنگری نظام اقتصادی افغانستان" چاپ گردید

این اثرعلمی- تحقیقی توسط سرمحقق شیرعلی تزری به رشته تحریر درآمده است. در این اثر علمی- تحقیقی عناوین چون: نظام های اقتصادی و پاسخ آنها به مسایل اساسی اقتصاد، ضرورت انتخاب نظام اقتصادی و. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۸/۲۸ - ۱۶:۵۷
Background image

تطبیق حدود و نقش آن در تأمین امنیت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله و الصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و اصحابه اجمعین. اما بعد: به تأسی از اهداف عالی و خط مشی امارت اسلامی افغانستان و مبتنی بر اهداف اکادمی علوم. . .

پنجشنبه ۱۴۰۲/۸/۱۸ - ۱۰:۱۴
Background image

شمارۀ 79 مجلۀ علمی – تحقیقی تبیان به زیور چاپ آراسته شده

تبیان مجله ای است که از بخش علوم اسلامی اکادمی علوم به نشر می رسد، حاوی موضوعات عقیده، تفسیر و علوم القرآن، حدیث و علوم حدیث، سیرت، فقه، اصول فقه، تاریخ اسلام و ثقافت اسلامی می باشد،. . .

BACK TO NEWS