کنفرانس ها

دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۶ - ۱۵:۳۰
Background image

ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان «کنفرانس علمی-تحقیقی»

کابل – اکادمی علوم: معاون سرمحقق صالحه حبیبی عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبان ها و ادبیات کنفرانس علمی-تحقیقی یی تحت عنوان «ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان» ارایه نمود. طی این کنفرانس ضمن مشخص نمودن اهمیت و مبرمیت موضوع و اشاره به تاریخچۀ تذکره نگاری در زبان دری، معرفی مختصری از بانو رحمانی صورت گرفت و ویژه‎گی‎های «پرده نشینان سخن گوی» به عنوان نخستین تذکره از طریق بانوان برای بانون بر جسته گردید. ارایه کننده فرمود: این اثر بانو رحمانی به عنوان یک حرکت آگاهانه و هدفمندانه در راستای تأمین عدالت اجمتاعی و نه گفتن به تبعیض جنسيتی از اهمیت خاص بهره‎مند است. از دیباچۀ این اثر بر می آید که علت اقدام نویسنده برای نگارش این اثر عوامل بوده است از این قیبل: کمرنگ بودن جایگاه زنان در تذکره ها و تواریخ ادبیات در طو ل تاریخ، عدم توجه به توانمدی ها و دست آورد های زنان فعال و نگاه فرو دستانه نسبت به آنان، متوجه ساختن جامعۀ فرهنگی به نیمۀ دیگرش، متوجه ساختن و متقاعد نمودن بانوان برای باور نمودن خود شان و درک ظرفیت های شان، این کار بانو رحمانی حرکتی است برای نه گفتن در برابر بی عدالتی‎های اجتماعی.

شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۴ - ۱۵:۳۹
Background image

جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر در منطقه «کنفرانس علمی تحقیقی»

کابل- اکادمی علوم: محترم محقق غلام نبی حنیفی عضو علمی مرکز مطالعات منطقه‌یی، معاونیت علوم بشری اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی را تحت عنوان: (جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر در منطقه) ارائه نمود. آقای حنیفی شناخت جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر را برای افغانستان، با توجه به اینکه این کشور یکی از کشورهای تأثیر گذار در منطقه است و از سال ۲۰۱۳م به اینسو میزبان دفتر سیاسی طالبان در پایتخت خود است، مهم دانسته افزود که افغانستان می‌تواند در پرتو شناخت درست از این کشور روابط خود را با آن بیشتر از پیش بهبود بخشیده و از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی این کشور در آینده برای صلح و ثبات و سرمایه گذاری در کشور استفاده نماید.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۰ - ۱۱:۴۸
Background image

بررسی نقاط بحرانی جهت ترسیم گراف توابع «کنفرانس علمی تحقیقی»

کابل- اکادمی علوم: محترمه معاون محقق آمنه بارکزی عضو علمی مرکز ریاضی فزیک، معاونیت علوم طبیعی - تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (بررسی نقاط بحرانی جهت ترسیم گراف توابع) ارائه نمود. بارکزی با مهم دانستن دیفرانسیل ګفت، یکی از مهم ترین کاربرد های حساب دیفرانسیل در علم فن آوری امروز مسأله اکسترمم ویا مسأله بهینه سازی است. تعیین نقاط بحرانی در مسایل تخنیکی و اقتصادی خصوصاً در ترسیم گراف ها نقش ارزنده دارد.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۰ - ۹:۲۸
Background image

په ځینو لنډیو کې د ځینو پېښو انعکاس «علمي – څېړنیز کنفرانس»

کابل: د افغانستان د علومو اکاډمي د بشري علومو معاونیت د ژبو او ادبیاتو د مرکز علمي غړي څېړنوال شهزاده توحیدمل خپل علمي– څېړنیز کنفرانس د ۱۴۰۰هـ. ش کال د وري په ۹ مه نېټه وړاندې کړ. نوموړي د موضوع په تړاو وویل: لنډۍ د پښتو ولسي ادب هغه منلی، غښتلی او تر ټولو ژانرونو زیات پنځول شوی او د خلکو په سینو کې موجود وو او دی. د دې ژانر بېلا بېلې ټولګې کښل شوي او کښل کیږي او په هره برخه یې کورنیو او بهرنیو لیکوالو، پوهانو او څېړونکو، آثار او مقالې لیکلي او د پښتو ادب په ټولو مجلو او ورځپاڼو کې چاپ شوې او د هر غم او ښادۍ محفلونه به پرې رنګین وو او دي.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۰:۵۵
Background image

بررسی ژرف ساخت و روساخت جمله بر اساس دستور زایا- گشتاری در داستان دختر تابلو فروش از مریم محبوب

محترمه محقق زحل راد عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبانها و ادبیات اکادمی علوم، کنفرانس علمی - تحقیقی خویش را تحت عنوان «بررسی ژرف ساخت و روساخت جمله بر اساس دستور زایا- گشتاری در داستان دختر تابلو فروش از مریم محبوب»، را در تالار کنفرانس های اکادمی علوم افغانستان ارایه نمود.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۱۲:۳۸
Background image

بررسی كاربرد نانو تکنالوژی در صنعت ساختمان

معاون سرمحقق انجنیر محمد مرتضی "شیرزوی" عضو علمی انستیتوت ساختمانی، مرکز ریاضی، فزیک و تخنیک، معاونیت بخش علوم طبیعی- تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان «بررسی کاربرد نانو تکنالوژی در صنعت ساختمان» ارایه نمود. موصوف داشته های کنفرانس علمی خویش را که به شکل پاور پاینت تنظیم نموده بود، با اشتراک کنندگان کنفرانس شریک ساخت. در مقدمه این کنفرانس معرفی مختصر از نانوتکنالوژی صورت پذیرفت و همچنان در باره اهمیت، مبرمیت و هدف نانوتکنالوژی روشنی انداخته شد. در ادامه خلاصه کنفرانس را چنین تشریح نمود، نانوتکنالوژی نوید بخش پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف علمی شده است و با کنترول مواد در مقیاس مالیکولی، گشایش اسرار طبیعت در تمام عرصه های انجنیری را نوید می دهد، همچنین تهیه مصالح مناسب و با ویژگی های مورد نظر در بخش های مختلف ساختمان با توجه به نیاز ها و خواسته های ما، در کاهش مصرف انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش به سزایی خواهد داشت که نانوتکنالوژی این امر را نیز میسر خواهد نمود. در شروع کنفرانس کاربرد نانو تکنالوژی تشریح گردید و به تعقیب آن استفاده از مواد نانو تکنالوژی در صنعت ساختمان توضیح گردید. در ادامه تاثیر نانو تکنالوژی بالای محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت و در خاتمه نتایج مشخص پیشکش و پیشنهاد های سازنده و مؤثر ارایه گردید. نتایج و پیشنهاد ها 1- تکنالوژی نانو، از جمله تکنالوژی های جدیدی است که کاربرد مهم و ارزشمند در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان دارد. 2- این تکنالوژی خواص مصالح را بهبود می بخشد و ویژگی های مطلوبی را در آن ها ایجاد می کند. 3- در بسیاری از موارد استفاده از این تکنالوژی توجه اقتصادی دارد. برخی از انواع فرآورده های نانویی در کشور وجود دارد و می تواند به راحتی خریداری شود و مورد استفاده قرار گیرد. لیکن، همانند تمام تکنالوژی های نوین، قبل از استفاده باید مورد بررسی و تحقیق کافی قرار گیرد و به رعایت ستندرد های بین المللی در ارتباط با نوع مواد و روش استفاده از آن ها توجه کافی شود.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۹:۴۴
Background image

جایگاه رهبری (قیادت) در علم سیاست

معاون سرمحقق سید عمر اعزامی عضو علمی انستیتوت حقوق و علوم سیاسی تحت عنوان فوق،کنفرانس تحقیقی خود را بتاریخ ۱۸ حوت سال ۱۳۹۹ هـ ش در محضر استادان اکادمی علوم ارائه کرد. موصوف مطالب خود را در مباحث چهار گانه ذیل سازماندهی کرده بود: محبث اول: مکثی بر رابط قیادت با سیاست. مبحث دوم: تعریف و مفهوم رهبری سیاسی. مبحث سوم: ضرورت تعیین قیادت در جامعه. مبحث چهارم: شرایط و طرز انتخاب قیادت در نهاد های سیاسی. مبحث پنجم: رهبران سیاسی آماج حملات لفظی و فزیک اند. در اخير کنفرانس سوال و جواب و مناقشه صورت گرفت و کنفرانس دهنده به سوالات پاسخ ارائه کرد.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۱۴:۳
Background image

بررسی صلح حدیبیه و پیامدهای آن (کنفرانس علمی- تحقیقی)

این کنفرانس توسط معاون سرمحقق عبدالرؤف هجرت بتاریخ ۵ حوت ۱۳۹۹ در مقر معاونیت بخش علوم اسلامی ارایه گردید. موصوف در کنفرانس خویش گفت: صلح حدیبیه یکی از مهمترین تصمیم های پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم در مقطع حساس و نقطه عطف در تاریخ اسلام است. بررسی نتایج قرارداد صلح حدیبیه نشان می دهد که چه گونه مصالح زودگذر و کم اهمیت در مقابل مصلحت بزرگتر یعنی حفظ و بقای اسلام کنار گذاشته شده است.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۱۱:۵۷
Background image

عوامل صعود و نزول فرهنگ و تمدن اسلامی به استناد اشعار استاد ابراهیم خلیل (کنفرانس علمی- تحقیقی)

معاون سرمحقق برهان الدین نظامی عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری کنفرانس علمی ـ تحقیقی خویش را تحت عنوان «عوامل صعود و نزول فرهنگ و تمدن اسلامی به استناد اشعار استاد ابراهیم خلیل» که یکی از فرزانه گان ادبیات افغانستان می¬باشد، با مقدمه هدف تحقیق، مبرمیت تحقیق آغاز و در پنج بخش که حاوی موضوعات ذیل می-باشد، ارایه نمودند. بخش اول: تمهیدات. بخش دوم: ظهور اسلام و ترقیات روز افزون مسلمین. بخش سوم: انحطاط مسلمین. بخش چهارم: راه حل و بازگشت به عظمت و اقتدار گذشتۀ مسلمین. بخش پنجم: نتیجه، پیشنهادات و پرسش و پاسخ. میباشد. موصوف نتیجه مبحث خو درا چنين تقدیم نمود:

Pagination