کنفرانس ها

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۱۳:۲۱
Background image

بررسی استفاده از تکنالوژی های جدید ساختمانی

محقق مریم کوهستانی عضو علمی انستیتوت ساختمانی مرکز علوم ریاضی، فزیک و ساختمانی، کنفرانس علمی- تحقیقی یی را تحت عنوان «بررسی استفاده از تکنالوژی های جدید ساختمانی» در تالار کنفرانس های اکادمی علوم افغانستان ارایه نمود. طی این کنفرانس ضمن مشخص نمودن اهمیت و مبرمیت موضوع، معلومات در مورد شیوه های ساخت قدیمی و پروسه تولید صنعتی ارایه نمود. وی افزود، نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان، ضرورت استفاده از سیستم ها و مصالح جدید ساختمانی به منظور افزایش سرعت ساخت، سبک سازی، افزایش عمر مفید و مقاوم نمودن ساختمان ها در برابر زلزله را مطرح ساخته است. در این راستا ارتقا سطح علمی و آشنایی با سیستم ها و مصالح جدید ساختمانی امری اجتناب ناپذیر می باشد. صنعت ساختمان از آن دسته صنایعی است که همواره مورد توجه بوده و روز به روز شاهد گسترش و

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۰ - ۱۵:۴۲
Background image

تحلیل یک مسالٔه اجتماعی با استفاده از تبدیل لاپلاس

معاون سرمحقق لیپا ‍‍«‍صوفی زاده» عضو علمی دیپارتمنت ریاضی، مرکز علوم ریاضی، فزیک و تخنیک بخش علوم طبیعی- تخنیکی اکادمی علوم افغانستان کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان «تحلیل یک مسالٔه اجتماعی با استفاده از تبدیل لاپلاس» ارایه نمود. استاد لیپا، در مقدمه این کنفرانس معرفی مختصر از تبدیل لاپلاس، قانون سرد سازی نیوتن را خدمت اشتراک کننده‌گان ارایه نمود و همچنان در بارهٔ اهمیت، مبرمیت و هدف از استفادهٔ تبدیلات لاپلاس و روش های ریاضیکی در مسایل اجتماعی مخصوصاً طب عدلی روشنی انداختند.

شنبه ۱۴۰۰/۲/۱۱ - ۱۳:۳
Background image

بررسی اختلال دستوری در گفتار بیماران زبان پریش «کنفرانس علمی – تحقیقی»

محترمه محقق زحل راد عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبانها و ادبیات اکادمی علوم، کنفرانس علمی - تحقیقی خویش را تحت عنوان «بررسی اختلال دستوری در گفتار بیماران زبان پریش» را در تالار کنفرانس های اکادمی علوم افغانستان ارایه نمود. راد در مورد بررسی اختلال دستوری در گفتار بیماران زبان پریش ضمن ارایه معلومات گفت:

دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۶ - ۱۵:۳۰
Background image

ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان «کنفرانس علمی-تحقیقی»

کابل – اکادمی علوم: معاون سرمحقق صالحه حبیبی عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبان ها و ادبیات کنفرانس علمی-تحقیقی یی تحت عنوان «ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان» ارایه نمود. طی این کنفرانس ضمن مشخص نمودن اهمیت و مبرمیت موضوع و اشاره به تاریخچۀ تذکره نگاری در زبان دری، معرفی مختصری از بانو رحمانی صورت گرفت و ویژه‎گی‎های «پرده نشینان سخن گوی» به عنوان نخستین تذکره از طریق بانوان برای بانون بر جسته گردید. ارایه کننده فرمود: این اثر بانو رحمانی به عنوان یک حرکت آگاهانه و هدفمندانه در راستای تأمین عدالت اجمتاعی و نه گفتن به تبعیض جنسيتی از اهمیت خاص بهره‎مند است. از دیباچۀ این اثر بر می آید که علت اقدام نویسنده برای نگارش این اثر عوامل بوده است از این قیبل: کمرنگ بودن جایگاه زنان در تذکره ها و تواریخ ادبیات در طو ل تاریخ، عدم توجه به توانمدی ها و دست آورد های زنان فعال و نگاه فرو دستانه نسبت به آنان، متوجه ساختن جامعۀ فرهنگی به نیمۀ دیگرش، متوجه ساختن و متقاعد نمودن بانوان برای باور نمودن خود شان و درک ظرفیت های شان، این کار بانو رحمانی حرکتی است برای نه گفتن در برابر بی عدالتی‎های اجتماعی.

شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۴ - ۱۵:۳۹
Background image

جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر در منطقه «کنفرانس علمی تحقیقی»

کابل- اکادمی علوم: محترم محقق غلام نبی حنیفی عضو علمی مرکز مطالعات منطقه‌یی، معاونیت علوم بشری اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی را تحت عنوان: (جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر در منطقه) ارائه نمود. آقای حنیفی شناخت جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر را برای افغانستان، با توجه به اینکه این کشور یکی از کشورهای تأثیر گذار در منطقه است و از سال ۲۰۱۳م به اینسو میزبان دفتر سیاسی طالبان در پایتخت خود است، مهم دانسته افزود که افغانستان می‌تواند در پرتو شناخت درست از این کشور روابط خود را با آن بیشتر از پیش بهبود بخشیده و از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی این کشور در آینده برای صلح و ثبات و سرمایه گذاری در کشور استفاده نماید.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۰ - ۱۱:۴۸
Background image

بررسی نقاط بحرانی جهت ترسیم گراف توابع «کنفرانس علمی تحقیقی»

کابل- اکادمی علوم: محترمه معاون محقق آمنه بارکزی عضو علمی مرکز ریاضی فزیک، معاونیت علوم طبیعی - تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان (بررسی نقاط بحرانی جهت ترسیم گراف توابع) ارائه نمود. بارکزی با مهم دانستن دیفرانسیل ګفت، یکی از مهم ترین کاربرد های حساب دیفرانسیل در علم فن آوری امروز مسأله اکسترمم ویا مسأله بهینه سازی است. تعیین نقاط بحرانی در مسایل تخنیکی و اقتصادی خصوصاً در ترسیم گراف ها نقش ارزنده دارد.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۰ - ۹:۲۸
Background image

په ځینو لنډیو کې د ځینو پېښو انعکاس «علمي – څېړنیز کنفرانس»

کابل: د افغانستان د علومو اکاډمي د بشري علومو معاونیت د ژبو او ادبیاتو د مرکز علمي غړي څېړنوال شهزاده توحیدمل خپل علمي– څېړنیز کنفرانس د ۱۴۰۰هـ. ش کال د وري په ۹ مه نېټه وړاندې کړ. نوموړي د موضوع په تړاو وویل: لنډۍ د پښتو ولسي ادب هغه منلی، غښتلی او تر ټولو ژانرونو زیات پنځول شوی او د خلکو په سینو کې موجود وو او دی. د دې ژانر بېلا بېلې ټولګې کښل شوي او کښل کیږي او په هره برخه یې کورنیو او بهرنیو لیکوالو، پوهانو او څېړونکو، آثار او مقالې لیکلي او د پښتو ادب په ټولو مجلو او ورځپاڼو کې چاپ شوې او د هر غم او ښادۍ محفلونه به پرې رنګین وو او دي.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۰:۵۵
Background image

بررسی ژرف ساخت و روساخت جمله بر اساس دستور زایا- گشتاری در داستان دختر تابلو فروش از مریم محبوب

محترمه محقق زحل راد عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبانها و ادبیات اکادمی علوم، کنفرانس علمی - تحقیقی خویش را تحت عنوان «بررسی ژرف ساخت و روساخت جمله بر اساس دستور زایا- گشتاری در داستان دختر تابلو فروش از مریم محبوب»، را در تالار کنفرانس های اکادمی علوم افغانستان ارایه نمود.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۱۲:۳۸
Background image

بررسی كاربرد نانو تکنالوژی در صنعت ساختمان

معاون سرمحقق انجنیر محمد مرتضی "شیرزوی" عضو علمی انستیتوت ساختمانی، مرکز ریاضی، فزیک و تخنیک، معاونیت بخش علوم طبیعی- تخنیکی اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان «بررسی کاربرد نانو تکنالوژی در صنعت ساختمان» ارایه نمود. موصوف داشته های کنفرانس علمی خویش را که به شکل پاور پاینت تنظیم نموده بود، با اشتراک کنندگان کنفرانس شریک ساخت. در مقدمه این کنفرانس معرفی مختصر از نانوتکنالوژی صورت پذیرفت و همچنان در باره اهمیت، مبرمیت و هدف نانوتکنالوژی روشنی انداخته شد. در ادامه خلاصه کنفرانس را چنین تشریح نمود، نانوتکنالوژی نوید بخش پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف علمی شده است و با کنترول مواد در مقیاس مالیکولی، گشایش اسرار طبیعت در تمام عرصه های انجنیری را نوید می دهد، همچنین تهیه مصالح مناسب و با ویژگی های مورد نظر در بخش های مختلف ساختمان با توجه به نیاز ها و خواسته های ما، در کاهش مصرف انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش به سزایی خواهد داشت که نانوتکنالوژی این امر را نیز میسر خواهد نمود. در شروع کنفرانس کاربرد نانو تکنالوژی تشریح گردید و به تعقیب آن استفاده از مواد نانو تکنالوژی در صنعت ساختمان توضیح گردید. در ادامه تاثیر نانو تکنالوژی بالای محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت و در خاتمه نتایج مشخص پیشکش و پیشنهاد های سازنده و مؤثر ارایه گردید. نتایج و پیشنهاد ها 1- تکنالوژی نانو، از جمله تکنالوژی های جدیدی است که کاربرد مهم و ارزشمند در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان دارد. 2- این تکنالوژی خواص مصالح را بهبود می بخشد و ویژگی های مطلوبی را در آن ها ایجاد می کند. 3- در بسیاری از موارد استفاده از این تکنالوژی توجه اقتصادی دارد. برخی از انواع فرآورده های نانویی در کشور وجود دارد و می تواند به راحتی خریداری شود و مورد استفاده قرار گیرد. لیکن، همانند تمام تکنالوژی های نوین، قبل از استفاده باید مورد بررسی و تحقیق کافی قرار گیرد و به رعایت ستندرد های بین المللی در ارتباط با نوع مواد و روش استفاده از آن ها توجه کافی شود.

Pagination