محافل

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۴:۳۷
Background image

جلسه شورای علمی اکادمی علوم برگزار گردید

کابل: شورای علمی اکادمی علوم جلسه نوبتی خویش را به روز سه شنبه مورخ ۵ حوت سال ۱۳۹۹هـ.ش برگزار نمود. در این جلسه برعلاوه بحث روی رساله های علمی- تحقیقی اعضای علمی بخش های مختلف اکادمی علوم، پلان های پروژه های جدید علمی- تحقیقی تایید و تصویب گردید . در پایان این جلسه بحث پیرامون موضوعات مختلف علمی و اداری نیز صورت گرفت.

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۷ - ۱۰:۱۱
Background image

جلسه کاری مرکز بین المللی تحقیقات کوشانی

کنفرانس علمی- تحقیقی توسط محقق غلام نبی حنیفی عضو علمی انستیتوت کشورهای عربی مرکز مطالعات منطقه‌یی به تاریخ ۶ جدی ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس‌های محمود طرزی مرکز مطالعات منطقه‌یی اکادمی علوم ارایه گردید. موصوف در آغاز ضمن تشریح موقعیت خلیج فارس٬ ویژگی‌های جغرافیایی، اهمیت ژیوپولیتیک و ژیواکونومیک آن، حمل و نقل را یکی از ابزارهای مهم همکاری‌ها و مبادلات تجارتی در منطقه عنوان نمود که به وسیله سیستم حمل و نقل نه تنها کالاهای تجارتی و تولیدات مازاد میان ملت‌ها مبادله و نیازهای آنها برطرف می‌گردد٬ بلکه از این طریق فرهنگ٬ معارف٬ هنر و تکنولوژی نیز مبادله می‌گردد. موصوف در ادامه مطالب، دریای خلیج فارس را یک دریای نیمه بسته تعریف کرد که محدودیت‌های بیشتری نسبت به ابحار آزاد بر‌آن حکم فرما است. همچنان خلیج فارس را به نسبت عرض و عمق کم آب‌های آن منطقۀ انحصاری اقتصادی کشورهای ساحلی٬ توصیف کرد که بر روی فلات قارۀ دولت‌های ساحلی قرار گرفته است.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲ - ۱۳:۴۵
Background image

جلسه شورای علمی اکادمی علوم

شورای علمی اکادمی علوم جلسه نوبتی خویش را به روز سه شنبه مورخ ۲ جدی سال ۱۳۹۹هـ.ش برگزار نمود. در این جلسه برعلاوه بحث روی رساله های علمی- تحقیقی اعضای علمی بخش های مختلف اکادمی علوم، پلان های پروژه های جدید علمی- تحقیقی تایید و تصویب گردید . در پایان این جلسه، بحث پیرامون موضوعات مختلف علمی و اداری نیز صورت گرفت.

یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۳۰ - ۱۰:۱۱
Background image

روگشایی کتاب «اوزان شعر در اشعار شاعران معاصر فارسی دری»

محفل روگشایی کتاب «اوزان شعر در اشعار شاعران معاصر فارسی دری» روز شنبه مؤرخ ۲۹ قوس سال ۱۳۹۹هـ. ش در تالار سیمینارها و کنفرانس های احمد علی کهزاد اکادمی علوم افغانستان برگزار گردید. نویسنده این کتاب محقق لیمه خیال عضو علمی اکادمی علوم افغانستان می باشد. در آغاز محفل پیام پوهاند دکتور محمد افضل بڼوال راجع به مبرمیت و اهمیت این اثر به خوانش گرفته شد که در پیام آمده بود: موصوف در تهیه و تدارک این رساله سعی و تلاش زیادی به خرچ داده و با صرف نیروی فراوان و همت عالی آن را تدارک دیده است که از لحاظ پژوهش و اصالت کار در صدر قرار میگیرد و هم در اثر ارزش یابی که از آن به عمل آمده می نمایاند که بدون شک و شبهه آنچه که در یک نوشته خوب میتوان انتظار آن را کشید، از قبیل تناسب ربط معانی و موضوع مورد بحث رعایت اصلوب نگارش و آنچه بر میزان مطلب بستگی دارد، از پژوهشگر محترم کاملاً به جا رعایت شده است. سپس سرمحقق سید علیشاه روستایار در مورد هر بخش این کتاب با ارزش نظریات خویش را ابراز نمود.

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۳ - ۹:۴۱
Background image

نمایشگاه آثار موزیم علمی تحقیقاتی اتنوگرافی

نمایشگاه آثار موزیم علمی تحقیقاتی اتنوگرافی به مناسبت روز تحقیق و پژوهش از سوی مرکز بین المللی تحقیقات کوشانی و موزیم علمی تحقیقاتی اتنوگرافی به تاریخ ۱۲/۹/ ۱۳۹۹هـ.ش روز چهارشنبه در اکادمی علوم برگزار گردید. نمایشگاه با تلاوت آیات چند از قرانکریم آغاز گردید. در نخست سرمحقق دکتور محمد عالم اسحاقزی معاون علوم بشری اکادمی علوم افغانستان ضمن اظهار سپاس از مهمانان و دانشمندان گرامی چنین اظهار نظر نمود: انتوگرافی در قدم نخست ارتباط ناگسستنی با فرهنگ جامعه دارد و فرهنگ خودش هستی مادی و معنوی یک جامعه را احتوا میکند، روش اتنوگرافی منحیث یک علم یک علم نوین است که در جهان در قرن بیستم به وجود آمده و علما و دانشمندان به خاطر شناخت از کلتور، فرهنگ، عنعنات انسان ها وسایل که در دست دارند، آن را تحلیل و ارزیابی میکنند و خوشبختانه در اکادمی علوم موزیم اتنوگرافی موجود است.

یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۲ - ۱۴:۴۲
Background image

ورکشاپ «آگاهی از قانون اساسی» برگزار گردید

ورکشاپ (آگاهی از قانون اساسی) از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به روز یکشنبه مؤرخ ۲/۹/۱۳۹۹ برای اعضای علمی و اداری اکادمی علوم برگزار گردید. روز نخست این ورکشاپ با تلاوت آیات چند از قرآن کریم آغاز گردید و به تعقیب آن سرمحقق دکتور محمد علم اسحاقزی معاون علوم بشری اکادمی علوم در سخنان افتتاحیه خویش ضمن خیر مقدم از تمام اعضای علمی و اداری اکادمی علوم و کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، افزود: قانون اساسی برای نظم، نظام های بشری یک اصل ضروری پنداشته میشود و قانون اساسی برای بار نخست در سال ۱۷۸۸ میلادی در امریکا به وجود آمد که بعداً در روشنی این قانون، قانون های دیگر نیز ایجاد گردید.

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۱ - ۱۵:۷
Background image

ختم قرآن عظیم الشان به مناسبت میلاد با سعادت پیغمبر بزرگوار اسلام صورت گرفت

اکادمی علوم، کابل: ختم قرآن العظیم الشان به مناسبت میلاد با سعادت پیغمبر بزرگوار اسلام حضرت محمد ﷺ روز یکشنبه مؤرخ ۱۱ عقرب سال ۱۳۹۹هـ.ش در اکادمی علوم افغانستان صورت گرفت. بعد از ختم قرآن عظیم الشان سرمحقق دکتور عبدالظاهر شکیب رئیس عمومی اکادمی علوم پیرامون زنده گی حضرت محمد مصطفی ﷺ گفتند: رسول الله ﷺ در زمانی به دنیا آمد که هر طرف تاریکی، جهل بود، دخترهای خود را زنده به گور می کردند، سیاه پوست ها و انسان های ضعیف را به غلامی می گرفتند و به ارزش های اخلاقی و انسانی باورمند نبودند، پس نیاز به کسی بود که با این همه دشواری ها و مزخرفات مجادله بکند، پس الله متعال جهت از بین بردن این همه مزخرفات و تبلیغ توحید، عدالت، برابری و مساوات محمد ﷺ را برگزید. رسول الله ﷺ در این راه دشواری های فراوانی را پیمود، اما هرگز زمینگیر نشد و به سوی هدف خویش (دعوت) شتافت و رسالت خویش را به وجه احسن انجام دادند.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۲:۲۰
Background image

جلسه شورای علمی اکادمی علوم

کابل: شورای علمی اکادمی علوم جلسه نوبتی خویش را به روز سه شنبه مورخ ۷ عقرب سال ۱۳۹۹هـ.ش برگزار نمود. در این جلسه، برعلاوه بحث روی رساله های علمی- تحقیقی اعضای علمی بخش های مختلف اکادمی علوم، پلان های پروژه های جدید علمی- تحقیقی تایید و تصویب گردید . در پایان این جلسه، بحث پیرامون موضوعات مختلف علمی و اداری نیز صورت گرفت.

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۱۰
Background image

جلسه نوبتی کمیسیون نشراتی اکادمی علوم برگزار گردید

کابل: جلسه نوبتی کمیسیون نشراتی اکادمی علوم افغانستان به روز یکشنبه مؤرخ ۲۷ میزان ۱۳۹۹ هـ. ش برگزار گردید. در این جلسه اعضای کمیسیون نشراتی هر یک سرمحقق دکتور سید محی الدین هاشمی، سرمحقق شیرعلی تزری، سرمحقق سید حبیب شاکر، سرمحقق عبدالحفیظ عزیزی، معاون سرمحقق رفیع الله نیازی، معاون سرمحقق عبدالوهاب عابد، معاون سرمحقق محمد آصف احمدزی و محقق مارینا بهار حضور داشتند.

Pagination