اثر "علم الکلام"چاپ گردید

Ezatullah_admin
Thu, Nov 02 2023 11:41 AM
علم الکلام

کتاب «علم الکلام» اثر ارزشمندی از عالم و دانشمند بزرگ شبه قاره ی هند، شیخ مولانا محمد ادریس کاندهلوی حنفی است که به زبان اردو به تحریر در آمده و توسط استاد محمد امین مدقق اِرغانی در مرکز ترجمه ی اکادمی علوم افغانستان، در 388 صفحه به زبان دری ترجمه و توسط ریاست اطلاعات و ارتباط عامه اکادمی علوم افغانستان این اثر چاپ و منتشر گردیده است.

این اثر در نوع خود از گران سنگ ترین آثار علمی و تحقیقی اندرباب تبیین عقاید ناب اسلامی توأم با دلایل روشن و واضحی است که خیلی علماء و نویسنده‌گان کمی توانسته اند چنین ارمغانی به جامعه ی علم و تحقیق تقدیم کنند.

در این کتاب آغازش در مختصری از باره ی شخصیت و زندگی جناب نویسنده پرداخته و سپس در مباحث اساسی آن گام گذاشته و در قدم اول از ویژگی های بزرگ اسلام شروع و سپس به دلایل عقلی و نقلی آن همت به خرچ داده شده است. سپس به بیان حدوث و مخلوق بودن عالم هستی با دلایل واقعاً پذیرفتنی؛ و بعد از آن به بیان واضح صفات ذاتی و فعلی الله متعال همراه با دلایل واقعاً ناب و قوی که از سویی به سوالات شبهه افکنان پاسخ داده شده و از سوی دیگر دستاویز خوبی برای رهروانِ بینش عمیق دینی و اسلامی آماده کرده است. و همینطور به اعتراضاتی که از طرف خداناباوران و ملحدان در حریم عقاید ناب اهل سنت و الجماعت وارد می شده اند، پاسخ های متعدد، مستند، منطقی، و متقاعد کننده ارایه کرده است که حقا در کمتر کتب دیگر می توان چنین ویژگیهای بلند نوشتاری و تحقیقی را سراغ کرد. سپس به بیان رسالت انبیاء و به خصوص رسالت سیدنا محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم پرداخته و چنان دلایل قشنگ و باورکردنی را ارایه داده است که اهل ایمان را علاقمند تجدید بیعت با اسلام و تشدید نِطاق عقیده در کمرِ باورهای دینی می کند، و اهل شرک و عصیان را وادار به تمسکِ به دامن پر مهر اسلام و عقاید آن می گرداند. همچنین به اعتراضاتی که از جانب عیسویان، یهودیان و هندوهایی که مولانا با آنها در یک شبه قاره می زیسته است، پاسخ های قناعت بخشی داده است و بعد از آن به بحث آخرت و جهان پسین و همه موارد مربوط به آن پرداخته و از این تحقیق نیز موفقانه بیرون آمده و از میدان تبیین اندیشه های ناب اهل سنت و الجماعت در پرتوِ آیات روشن قرآن و کلام شیرین پیامبر آخر زمان، فاتحانه سر برآورده و کتاب را با کمال موفقیت به پایه ی اکمال رسانده است.

علاقمندان گرامی می توانند محتویات صفحات نخست این اثر را از لینک ذیل به دست آورند:

https://asa.gov.af/sites/default/files/2023-10/Theology_0.pdf

یادداشت: اثر ياد شده را از ریاست اطلاعات و ارتباط عامه اکادمی علوم به قيمت مناسب به دست آورده می توانید.

شماره تیلفون: ۰۲۰۲۲۰۱۲۷۹

Latest news

Thu, May 12 2022 11:56 AM
Background image

Evaluation the soil pH of different Villages of Mihterlam capital of laghman province and ways to improve it

Assistant professor Khalil Rahman Barakzai Abstract Soil pH is an important factor for desirable crop productions. However, due to soil amendments it is changing and negatively. . .

Thu, Mar 31 2022 10:02 AM
Background image

Study the position of Indian and Greek religion in Kushan period

Introducing Scientific Project of Assist Prof. Ali Ahmad Jafari 1- Title of Project: Study the position of Indian and Greek religion in Kushan period 2- Duration of Research: Six years. . .

Sat, Mar 13 2021 10:16 AM
Background image

Afghan Peace Obstacles and solutions "Scientific-Research Seminar"

Afghan Peace Obstacles and solutions "Scientific-Research Seminar" 7/march/2021 Under the direction of the President of Islamic Republic of Afghanistan, the Academy of Sciences of. . .

BACK TO NEWS