پروژه های علمینمایش همه

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۷ - ۱۰:۹
Background image

تحقیق پیرامون حیات وحش در برخی ولایات افغانستان

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی: نویسنده: سرمحقق محمد یاسین فرهمند رئیس مرکز علوم کیمیا، بیولوژی و زراعت خلاصه تمامی موجودات حیۀ به شمول نباتات و حیوانات غیر اهلی را که بدون مداخلۀ انسانها به حیات خویش ادامه داده و بقای نسل خویشرا تأمین می نمایند حیات وحش نامیده می شوند،

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۷/۵ - ۹:۰
Background image

ارزیابی طرح و دیزاین تصفیه خانه های فاضلاب شهری (ناحیه دهم)

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی: اجرا کننده: معاون سرمحقق انجنیر محمد مرتضی "شیرزوی" آمر انستیتوت ساختمانی - مدت اجرا: از 12/9/1399 الی 21/9/1405 4- هدف و مبرمیت پروژه علمی- تحقیقی: در شهر کابل مشکلات گسترده ای در رابطه با دفع، جابجایی و تصفیه فاضلاب شهری وجود دارد و این مشکلات از سطح منازل تا سطح محلات و مناطق شهری گسترش یافته است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۶/۳۰ - ۱۲:۲۸
Background image

بررسی مؤثریت کاری ترانسفارمر ها در شبکه های برق شهری

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی: نویسنده: سرمحقق انجنیر محمد اکرم شهیم ترانسفارمر ها منحیث عنصر عمده تاٌمینات برقی در سیستم فعالیت داشته و ارتقاء مؤثریت کاری ترانسفارمر ها در بخش های مختلفه شبکه شامل ولتاژ های بلند، متوسط و پایین، مخصوصاً در شبکه های توزیعی ولتاژ 0.4 کیلو ولت دارای مؤثریت خوب تخنیکی می باشد،

یکشنبه ۱۴۰۱/۶/۱۳ - ۱۵:۲
Background image

بررسی گفت و گوی تمدنها از دیدگاه اسلام

"دفاع ‍پروژه علمی - تحقیقی" امروز یکشنبه مورخ 7 صفرالمظفر 1444هـ ق مطابق 13 سنبله 1401 هـ ش محترم معاون سر محقق عبدالروف هجرت عضو علمی مرکز عقیده و ثقافت معاونیت علوم اسلامی اکادمی علوم افغانستان از رساله ی علمی – تحقیقی خویش: (بررسی گفت و گوی تمدنها از دیدگاه اسلام) جهت ترفیع به رتبه ی علمی سرمحقق در محضر دانشمندان اکادمی علوم، دفاع نمودند.

شنبه ۱۴۰۱/۵/۲۹ - ۱۱:۳۰
Background image

بررسی ګسترش جغرافیایی صحرا ها در افغانستان

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی: نویسنده: معاون سرمحقق عبدالرحمن لطیف مدت جرا: 13 / 12 / 1398 الی 13/ 12/ 1404 په اثر تغییرات اقلیمی، به وجود آمدن حوادث طبیعی و تخریب محیط زیست از جمله موضوعات قابل تشویش و نګرانی بوده،که زنده ګی موجوداتو زنده را با چالش و خطر مواجه ساخته است. بدون شک امروزه ګسترش صحراها و صحراګرایی در جهان از خطرناک ترین معضلات طبیعی محسوب می شود که همواره درحال افزایش و ګسترش میباشد. این در حالیست که از قبل کشور ما محاط به خشکه بوده و از طرف دیګر دارای اقلیم صحرایی و نیمه صحرایی میباشد، در چنین حالت تخریب و فرسایش خاکها صورت گرفته و سبب کاهش فعالیت های زراعتی می ګردد. بناءً تحقیق پیرامون صحراگرایی و وسعت آن در کشور از اهمیت خاص اجتماعی و اقتصادی برخوردار بوده و لازم پنداشته می شود تا از گسترش و وسعت صحراگرایی در کشور جلوکیری نمایم که به همین خاطر این تحقیق در رابطه به موضوع فوق الذکر انجام می شود و هدف نهایی آن معلوم نمودن وضعیت فعلی صحراگرایی، آثرات ناګوار آن، و دریافت راه های مناسب جهت جلوګیری از ګسترش آن میباشد.

شنبه ۱۴۰۱/۵/۲۲ - ۱۰:۶
Background image

بررسی سیستم های مخابراتی و تکنالوژی معلوماتی افغانستان

ګزارش دفاع پروژی علمي – تحقیقی بتاریخ ۱۹/۵/۱۴۰۱ ش مطبق ۱۲/۱/۱۴۴۴ ق محترم معاون سرمحقق عتیق الله خوشیوال عضو علمی انستیتوت تکنالوژی معلوماتی مرکز علوم ریاضی، فزیک و تخنیک از پروژه علمی خویش تحت عنوان ( بررسی سیستم های مخابراتی و تکنالوژی معلوماتی افغانستان) در حضور کمیسیون موظف که قبلاً از طرف مقام محترم ریاست اکادمی علوم منظور ګردیده بود جهت ترفیع به رتبه علمی سرمحقق موفقانه دفاع نموده و به اتفاق آرای کمیسیون مورد تائید قرار ګرفت مفل دفاع در دفتر معینیت اکادمی علوم در بخش علوم طبیعی- تخنیکی تحت ریاست محترم شیخ الحدیث الحاج امیر خان ثاقب معین این بخش تدویر ګردیده بود.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۵/۱۸ - ۱۰:۲۲
Background image

بررسی سطح حاصلخیزی خاک برخی از ولسوالی های زون شرقی ( ننگرهار، لغمان و کنر)

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی محقق خلیل الرحمن بارکزی خلاصه تحقیق پیرامون حاصلخیزی خاک و شناسایی عناصر اهم و ضروری موجود در ترکیب آن موضوع بسا مهم بوده و برای تولیدات زراعتی پایدار اهمیت خاص دارد. خاک بستر پرورش نباتات و تولید محصولات زراعتی است که برای رشد و پرورش نباتات ضمن آب یک مقدار عناصر مهم ضروری را فراهم می کند. خواص کیمیاوی، بیولوژیکی و فزیکی خاک بر رشد گیاهان تأثیر می کند و رشد خوب نبات با کمیت و کیفیت محصولات پیوند ناگسستنی دارد. بنابراین، از نظر حاصلخیزی، پی بردن و دانستن ترکیب خاک یک موضوع نهایت مبرم و حیاتی می باشد.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۵ - ۱۰:۵۳
Background image

تحقیق اپیدمیولوژي، عوامل، اختلاطات و تداوی هایدرونفروزس

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی : محقق: معاون سرمحقق داکتر میرویس (حقمل). مدت اجرا: از تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ الی تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ محل اجرا: در داخل کشور. موضوع: یک تحقیق تشریحی بوده که ارقام تحقیقی آن به شکل Prospective و Retrospective جمع آوری شده است. این پروژه علمی- تحقیقی در پنج فصل به لسان ملی پشتو تحریر میګردد، طوریکه در فصل اول پس منظر موضوع، در فصل دوم عمومیات در مورد موضوع، در فصل سوم تحقیق درمورد اپیدمیولوژی و عوامل هایدرونفروزس و در فصل چهارم تحقیق در مورد اختلاطات و تداوی هایدرونفروزس جابه جا ګردیده، در فصل پنجم به ارزش علمی- صحی موضوع، نتایج و پیشنهادات جا داده شده است. این پروژه علمی- تحقیقی دارای مآخذ و یک ضمیمه میباشد.

شنبه ۱۴۰۱/۵/۱ - ۱۱:۳
Background image

تحقیق پیرامون خصوصیات مرمرهای سیاه رنگ گزک

سلسله معرفی پروژه های علمی - تحقیقی : هدف، مبرمیت، میتودها و نتایج متوقعۀ تحقیق: مرمر یکی از مهمترین احجار ساختمانی و تزئیناتی با کاربرد وسیع است. مرمرهای سیاه رنگ گزک از نگاه مرغوبیت و فاصلۀ نزدیک به شهر کابل منحیث احجار ساختمانی و تزئینی از اهمیت خاص برخوردار است. با توجه به نقش مرمرها در باز سازی کشور به مرمرهای مذکور نیاز مبرم می باشد، به این لحاظ بررسی و مطالعۀ خصوصیات جیولوجیکی و فزیکی – میخانیکی مرمرهای متذکره از هدف این تحقیق است. در این تحقیق از میتودهای متعدد کتابخانه ای، ساحوی و لابراتواری استفاده می گردد. از تحقیق مورد نظر نتایج متوقعۀ ذیل بدست خواهد آمد:

Pagination