دفاع از پروژه علمی – تحقیقی تحت عنوان (( بررسی طرق وقایوی و تداوی پوسیدګی دندانها))

Ezatullah_admin
پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۲ - ۱۱:۳۴
محترم نامزد محقق داکتر  احمد جاوید وردک

اکادمی علوم افغانستان معاونیت بخش علوم طبیعی- تخنیکی مرکز علوم طب محترم نامزد محقق داکتر احمد جاوید وردک عضو علمی مرکز علوم طب پروژه علمی – تحقیقی خویش را تحت عنوان (( بررسی طرق وقایوی و تداوی پوسیدګی دندانها)) از رتبه علمی نامزد محقق به رتبه علمی محقق در حضور استادان و کمیسیون علمی دفاع گردید.

پوسیدګی دندانها یکی از امراض بسیار شایع سکتور صحت است که قابل جلوګیری و وقایه می باشد. در حقیقت پوسیدګی دندانها یک مرض بسیار پیچیده و چند فکتوری است که در آن انساج سخت دندانها از هم جدا شده و دندانها تخریب می ګردند. به اساس ارقام سازمان صحی جهان در سال ۲۰۲۲م. در سراسر جهان ۳.۵ بیلیون تن به امراض جوف دهن مبتلا ګردیده اند که در هر ۴ نفر ۳ نفر آن متعلق به کشور های با در آمد متوسط بودند. در سراسر جهان ۲ بیلیون تن از مرض پوسیدګی دندانهای دایمی رنج برده و به تعداد ۵۱۴ میلیون اطفال از پوسیدګی دندانهای مؤقتی یا شیری رنج میبرند. پوسیدګی دندانها باعث تخریب آن شده و کیفیت زندګی شخص را خراب می سازد. در صورتیکه پوسیدګی دندانها به موقع مناسب آن تداوی نګردد باعث اختلالات و اختلاطات بیشتر ګردیده و منجر به ناراحتی های شدیدتر مریض می ګردد. در کشور ما نیز مریضان مبتلا به پوسیدګی دندانها به کثرت ملاحظه می شوند، بناء مرکز علوم طب اکادمی علوم افغانستان تحقیق این موضوع را فوق العاده مهم و با ارزش دانسته و توسط محقق جوان این مرکز مورد تحقیق قرار گرفت و جهت بهبود وضعیت وقایه و تداوی پوسیده گی دندانها طرح ها و پیشنهادات لازم نیز ارائه گردید.

در خاتمه محقق به سوالات استادان و محققین جوابات قناعت بخش ارائه نموده و در اخیر کمیسیون دفاعیه به اتفاق آرا دفاع موصوف را مثبت ارزیابی نمودند.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۲ - ۱۰:۵۹
Background image

دفاع از پروژۀ علمی – تحقیقی تحت عنوان (بررسی کاربرد معادلات دیفرانسیل معمولی برای دریافت شدت جریان برق در برخی از مدار های برقی)

اکادمی علوم افغانستان معاونیت بخش علوم طبیعی – تخنیکی مرکز علوم ریاضی، فزیک و تخنیک محترم نامزد محقق خورشید انور "نیازی" عضو علمی مرکز علوم ریاضی، فزیک و تخنیک پروژۀ علمی – تحقیقی خویش. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۲ - ۱۱:۳۴
Background image

دفاع از پروژه علمی – تحقیقی تحت عنوان (( بررسی طرق وقایوی و تداوی پوسیدګی دندانها))

اکادمی علوم افغانستان معاونیت بخش علوم طبیعی- تخنیکی مرکز علوم طب محترم نامزد محقق داکتر احمد جاوید وردک عضو علمی مرکز علوم طب پروژه علمی – تحقیقی خویش را تحت عنوان (( بررسی طرق. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۲:۲۴
Background image

ارزیابی كاربرد دیوار برشی کانکریتی در صنعت ساختمان

«کنفرانس علمی- تحقیقی» اکادمی علوم: معاون سرمحقق انجنیر محمد مرتضی "شیرزوی" آمر انستیتوت ساختمانی، مرکز ریاضی، فزیک و تخنیک، معاونیت بخش علوم طبیعی- تخنیکی اکادمی علوم افغانستان کنفرانس. . .

BACK TO NEWS