کنفرانس ها

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۰ - ۱۰:۲۱
Background image

بررسی تاثیر پذیری سنایی از اندیشه های کلامی اشعری در حدیقه الحقیقه

«کنفرانسی علمی - تحقیقی» تحت عنوان"بررسی تاثیر پذیری سنایی از اندیشه های کلامی اشعری در حدیقه الحقیه" توسط معاون سرمحقق برهان الدین نظامی در مقر معاونیت علوم بشری در حضور داشت دانشمندان و اهل دانش و تخصص ارایه گردید.

دوشنبه ۱۴۰۱/۶/۲۱ - ۱۴:۵۴
Background image

تاثیرکمک های خارجی بر رشد اقتصادی افغانستان طی سالهای 2002-2020

"کنفرانس علمی -تحقیقی" الیوم مورخ 21.06.1401، کنفرانس علمی -تحقیقی توسط معاون سرمحقق داکتر محمد حکیم حیدر، آمرانستیتوت اقتصاد، مرکزعلوم اجتماعی، تحت عنوان " تاثیرکمک های خارجی بر رشد اقتصادی افغانستان طی سالهای 2002-2020 "، درمعاونیت محترم علوم بشری اکادمی علوم درمحضر دانشمندان دایرگردید.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۶/۳ - ۱۰:۵۴
Background image

سیرِ تاریخی و حدت الوجود و وجوه تمایز آن با وحدت الشهود

کنفرانس علمی - تحقیقی الیوم مؤرخ 2/ 6/ 1401هـ خ دانشمندی محترم معاون سرمحقق برهان الدین نظامی کنفرانس “علمی - تحقیقی “ خویش را تحت عنوان«سیرِ تاریخی و حدت الوجود و وجوه تمایز آن با وحدت الشهود» درمحضر دانشمندان و اهل تخصص در معاونیت بخش علوم بشری اکادمی علوم افغانستان ارایه نمودند.

دوشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۰ - ۱۵:۵
Background image

ارزیابی کانکریت عبور دهنده نور(کانکریت شفاف)

«کنفرانس علمی- تحقیقی» کابل – 10 اسد 1401 اکادمی علوم: معاون سرمحقق انجنیر محمد مرتضی "شیرزوی" آمر انستیتوت ساختمانی، مرکز ریاضی، فزیک و تخنیک، معاونیت بخش علوم طبیعی- تخنیکی اکادمی علوم افغانستان کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان « ارزیابی کانکریت عبور دهنده نور(کانکریت شفاف)» ارایه نمود.

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۱۳:۲۱
Background image

بررسی استفاده از تکنالوژی های جدید ساختمانی

محقق مریم کوهستانی عضو علمی انستیتوت ساختمانی مرکز علوم ریاضی، فزیک و ساختمانی، کنفرانس علمی- تحقیقی یی را تحت عنوان «بررسی استفاده از تکنالوژی های جدید ساختمانی» در تالار کنفرانس های اکادمی علوم افغانستان ارایه نمود. طی این کنفرانس ضمن مشخص نمودن اهمیت و مبرمیت موضوع، معلومات در مورد شیوه های ساخت قدیمی و پروسه تولید صنعتی ارایه نمود. وی افزود، نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان، ضرورت استفاده از سیستم ها و مصالح جدید ساختمانی به منظور افزایش سرعت ساخت، سبک سازی، افزایش عمر مفید و مقاوم نمودن ساختمان ها در برابر زلزله را مطرح ساخته است. در این راستا ارتقا سطح علمی و آشنایی با سیستم ها و مصالح جدید ساختمانی امری اجتناب ناپذیر می باشد. صنعت ساختمان از آن دسته صنایعی است که همواره مورد توجه بوده و روز به روز شاهد گسترش و

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۰ - ۱۵:۴۲
Background image

تحلیل یک مسالٔه اجتماعی با استفاده از تبدیل لاپلاس

معاون سرمحقق لیپا ‍‍«‍صوفی زاده» عضو علمی دیپارتمنت ریاضی، مرکز علوم ریاضی، فزیک و تخنیک بخش علوم طبیعی- تخنیکی اکادمی علوم افغانستان کنفرانس علمی- تحقیقی خویش را تحت عنوان «تحلیل یک مسالٔه اجتماعی با استفاده از تبدیل لاپلاس» ارایه نمود. استاد لیپا، در مقدمه این کنفرانس معرفی مختصر از تبدیل لاپلاس، قانون سرد سازی نیوتن را خدمت اشتراک کننده‌گان ارایه نمود و همچنان در بارهٔ اهمیت، مبرمیت و هدف از استفادهٔ تبدیلات لاپلاس و روش های ریاضیکی در مسایل اجتماعی مخصوصاً طب عدلی روشنی انداختند.

شنبه ۱۴۰۰/۲/۱۱ - ۱۳:۳
Background image

بررسی اختلال دستوری در گفتار بیماران زبان پریش «کنفرانس علمی – تحقیقی»

محترمه محقق زحل راد عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبانها و ادبیات اکادمی علوم، کنفرانس علمی - تحقیقی خویش را تحت عنوان «بررسی اختلال دستوری در گفتار بیماران زبان پریش» را در تالار کنفرانس های اکادمی علوم افغانستان ارایه نمود. راد در مورد بررسی اختلال دستوری در گفتار بیماران زبان پریش ضمن ارایه معلومات گفت:

دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۶ - ۱۵:۳۰
Background image

ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان «کنفرانس علمی-تحقیقی»

کابل – اکادمی علوم: معاون سرمحقق صالحه حبیبی عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبان ها و ادبیات کنفرانس علمی-تحقیقی یی تحت عنوان «ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان» ارایه نمود. طی این کنفرانس ضمن مشخص نمودن اهمیت و مبرمیت موضوع و اشاره به تاریخچۀ تذکره نگاری در زبان دری، معرفی مختصری از بانو رحمانی صورت گرفت و ویژه‎گی‎های «پرده نشینان سخن گوی» به عنوان نخستین تذکره از طریق بانوان برای بانون بر جسته گردید. ارایه کننده فرمود: این اثر بانو رحمانی به عنوان یک حرکت آگاهانه و هدفمندانه در راستای تأمین عدالت اجمتاعی و نه گفتن به تبعیض جنسيتی از اهمیت خاص بهره‎مند است. از دیباچۀ این اثر بر می آید که علت اقدام نویسنده برای نگارش این اثر عوامل بوده است از این قیبل: کمرنگ بودن جایگاه زنان در تذکره ها و تواریخ ادبیات در طو ل تاریخ، عدم توجه به توانمدی ها و دست آورد های زنان فعال و نگاه فرو دستانه نسبت به آنان، متوجه ساختن جامعۀ فرهنگی به نیمۀ دیگرش، متوجه ساختن و متقاعد نمودن بانوان برای باور نمودن خود شان و درک ظرفیت های شان، این کار بانو رحمانی حرکتی است برای نه گفتن در برابر بی عدالتی‎های اجتماعی.

شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۴ - ۱۵:۳۹
Background image

جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر در منطقه «کنفرانس علمی تحقیقی»

کابل- اکادمی علوم: محترم محقق غلام نبی حنیفی عضو علمی مرکز مطالعات منطقه‌یی، معاونیت علوم بشری اکادمی علوم افغانستان، کنفرانس علمی- تحقیقی را تحت عنوان: (جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر در منطقه) ارائه نمود. آقای حنیفی شناخت جایگاه سیاسی- اقتصادی قطر را برای افغانستان، با توجه به اینکه این کشور یکی از کشورهای تأثیر گذار در منطقه است و از سال ۲۰۱۳م به اینسو میزبان دفتر سیاسی طالبان در پایتخت خود است، مهم دانسته افزود که افغانستان می‌تواند در پرتو شناخت درست از این کشور روابط خود را با آن بیشتر از پیش بهبود بخشیده و از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی این کشور در آینده برای صلح و ثبات و سرمایه گذاری در کشور استفاده نماید.

Pagination