محافل

یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۲ - ۱۴:۴۲
Background image

ورکشاپ «آگاهی از قانون اساسی» برگزار گردید

ورکشاپ (آگاهی از قانون اساسی) از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به روز یکشنبه مؤرخ ۲/۹/۱۳۹۹ برای اعضای علمی و اداری اکادمی علوم برگزار گردید. روز نخست این ورکشاپ با تلاوت آیات چند از قرآن کریم آغاز گردید و به تعقیب آن سرمحقق دکتور محمد علم اسحاقزی معاون علوم بشری اکادمی علوم در سخنان افتتاحیه خویش ضمن خیر مقدم از تمام اعضای علمی و اداری اکادمی علوم و کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، افزود: قانون اساسی برای نظم، نظام های بشری یک اصل ضروری پنداشته میشود و قانون اساسی برای بار نخست در سال ۱۷۸۸ میلادی در امریکا به وجود آمد که بعداً در روشنی این قانون، قانون های دیگر نیز ایجاد گردید.

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۱ - ۱۵:۷
Background image

ختم قرآن عظیم الشان به مناسبت میلاد با سعادت پیغمبر بزرگوار اسلام صورت گرفت

اکادمی علوم، کابل: ختم قرآن العظیم الشان به مناسبت میلاد با سعادت پیغمبر بزرگوار اسلام حضرت محمد ﷺ روز یکشنبه مؤرخ ۱۱ عقرب سال ۱۳۹۹هـ.ش در اکادمی علوم افغانستان صورت گرفت. بعد از ختم قرآن عظیم الشان سرمحقق دکتور عبدالظاهر شکیب رئیس عمومی اکادمی علوم پیرامون زنده گی حضرت محمد مصطفی ﷺ گفتند: رسول الله ﷺ در زمانی به دنیا آمد که هر طرف تاریکی، جهل بود، دخترهای خود را زنده به گور می کردند، سیاه پوست ها و انسان های ضعیف را به غلامی می گرفتند و به ارزش های اخلاقی و انسانی باورمند نبودند، پس نیاز به کسی بود که با این همه دشواری ها و مزخرفات مجادله بکند، پس الله متعال جهت از بین بردن این همه مزخرفات و تبلیغ توحید، عدالت، برابری و مساوات محمد ﷺ را برگزید. رسول الله ﷺ در این راه دشواری های فراوانی را پیمود، اما هرگز زمینگیر نشد و به سوی هدف خویش (دعوت) شتافت و رسالت خویش را به وجه احسن انجام دادند.

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۲:۲۰
Background image

جلسه شورای علمی اکادمی علوم

کابل: شورای علمی اکادمی علوم جلسه نوبتی خویش را به روز سه شنبه مورخ ۷ عقرب سال ۱۳۹۹هـ.ش برگزار نمود. در این جلسه، برعلاوه بحث روی رساله های علمی- تحقیقی اعضای علمی بخش های مختلف اکادمی علوم، پلان های پروژه های جدید علمی- تحقیقی تایید و تصویب گردید . در پایان این جلسه، بحث پیرامون موضوعات مختلف علمی و اداری نیز صورت گرفت.

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۱۰
Background image

جلسه نوبتی کمیسیون نشراتی اکادمی علوم برگزار گردید

کابل: جلسه نوبتی کمیسیون نشراتی اکادمی علوم افغانستان به روز یکشنبه مؤرخ ۲۷ میزان ۱۳۹۹ هـ. ش برگزار گردید. در این جلسه اعضای کمیسیون نشراتی هر یک سرمحقق دکتور سید محی الدین هاشمی، سرمحقق شیرعلی تزری، سرمحقق سید حبیب شاکر، سرمحقق عبدالحفیظ عزیزی، معاون سرمحقق رفیع الله نیازی، معاون سرمحقق عبدالوهاب عابد، معاون سرمحقق محمد آصف احمدزی و محقق مارینا بهار حضور داشتند.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۹ - ۱۵:۴۱
Background image

روگشایی کتاب قصه های شیرین مثنوی

به گرامیداشت از زادروز مولانا جلال الدین بلخی کابل: به مناسبت گرامیداشت از زادروز مولانا جلال الدین بلخی، روگشایی کتاب قصه های شیرین مثنوی از سوی نهاد نشر باران با همکاری اکادمی علوم افغانستان در تالار علامه احمد علی کهزاد اکادمی علوم به تاریخ ۹ میزان سال ۱۳۹۹ هـ. ش برگزار گردید. محفل با تلاوت آیات چند از از قرآن کریم آغاز گردید و به تعقیب آن سرود ملی پخش گردید. عبدالمنان شیوای شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در سخنان خویش گفتند، حضرت مولانا جلال الدین بلخی ارباب معرفت سرزمین ما است.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۹ - ۱۲:۴۳
Background image

‎محفل اهدای تصدیق‌نامه برنامه آموزشی روش تحقیق

کابل:۸ میزان 1399 مرکز مطالعات منطقه‌یی اکادمی علوم افغانستان جهت غنامندی و نظام‌مند ساختن تحقیقات علمی، برنامه آموزشی روش تحقیق را برای محققین اکادمی علوم افغانستان و سایر نهادهای علاقمند به تحقیقات علمی، برای یک دوره 5 ماهه برگزار نموده بود. سر محقق زلمی هیوادمل از کادرهای وارسته اکادمی علوم افغانستان، مسئولیت تدریس روش تحقیق را در این دوره به عهده داشتند، این دوره آموزشی با اشتراک محققین اکادمی علوم افغانستان و کارمندان نهادهای دیگر بعد از اخذ امتحان و ارزیابی اشتراک کنندگان به پایان رسید. امروز سه شنبه مؤرخ 8 میزان سال 1399 هجری خورشیدی، مراسم اهدای تصدیق‌نامه به فارغان این دوره آموزشی،