ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان «کنفرانس علمی-تحقیقی»

Ezatullah_admin
دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۶ - ۱۴:۵۹
ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان

کابل – اکادمی علوم: معاون سرمحقق صالحه حبیبی عضو علمی انستیتوت زبان و ادبیات دری مرکز زبان ها و ادبیات کنفرانس علمی-تحقیقی یی تحت عنوان «ماگه رحمانی و تذکره نویسی معاصر در افغانستان» ارایه نمود.

طی این کنفرانس ضمن مشخص نمودن اهمیت و مبرمیت موضوع و اشاره به تاریخچۀ تذکره نگاری در زبان دری، معرفی مختصری از بانو رحمانی صورت گرفت و ویژه‎گی‎های «پرده نشینان سخن گوی» به عنوان نخستین تذکره از طریق بانوان برای بانون بر جسته گردید.

ارایه کننده فرمود: این اثر بانو رحمانی به عنوان یک حرکت آگاهانه و هدفمندانه در راستای تأمین عدالت اجمتاعی و نه گفتن به تبعیض جنسيتی از اهمیت خاص بهره‎مند است. از دیباچۀ این اثر بر می آید که علت اقدام نویسنده برای نگارش این اثر عوامل بوده است از این قیبل: کمرنگ بودن جایگاه زنان در تذکره ها و تواریخ ادبیات در طو ل تاریخ، عدم توجه به توانمدی ها و دست آورد های زنان فعال و نگاه فرو دستانه نسبت به آنان، متوجه ساختن جامعۀ فرهنگی به نیمۀ دیگرش، متوجه ساختن و متقاعد نمودن بانوان برای باور نمودن خود شان و درک ظرفیت های شان، این کار بانو رحمانی حرکتی است برای نه گفتن در برابر بی عدالتی‎های اجتماعی.

در نتیجه باید گفت، پرده نشینان سخنگوی نخستین گام استوار در راستای تذکره نگاری از طریق زنان برای زنان بوده است. این اثر در مقطع مشخص زمانی، آن گاهی که تبعیض جنسیتی بیداد کی می‎کند، صدایی است رسا برای محو بی عدالتی و ناهنجاری های اجتماعی، حرکتی است برای شناختن و شناساندن تاریخ ادبیات اصیل زبان دری. حرکتی است در راستای کشاندن نیمۀ پر قوت و توانمند جامعه از حاشیه به متن، پاسخی است روشن در برابر چراها و مقاومتی است متین در مقابل افکار و اندیشه های سطحی و سهل نگر و بالاخره دست آوردیست بزرگ و مهم برای تاریخ ادبیات معاصر افغانستان که با دید روشن و امروزی، آگاهانه و هدفمندانه با بینش قوی و درک درست از واقعیت جوامعی که بر بنیاد اندیشه های مرد محور در حرکت اند به رشتۀ تحریر در آمده است.

کنفرانس بعد از مباحثه و ارایه پاسخ قناعت بخش به سوالات، از طرف اعضای کمیسون موظف، مثبت ارزیابی گردید.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۵ - ۹:۳
Background image

بررسی رسم و رواج های اوزبیک های افغانستان (نشست دفاعیه رساله علمی- تحقیقی)

محقق عبدالمجید ندیم عضو علمی انستیتوت اوزبیکی – ترکمنی مرکز زبانها و ادبیات اکادمی علوم، از پروژه علمی- تحقیقی خویش تحت عنوان (بررسی رسم و رواج های اوزبیک های افغانستان) به تاریخ ۲۳حمل. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۹:۲۴
Background image

جلسه کمیته مؤظف تعقیب تعهدات جینوا به روز شنبه مؤرخ ۲۱ حمل سال ۱۴۰۰ تحت ریاست معاون مالی و اداری در اکادمی علوم افغانستان دایر گردید

در نخست طرزالعمل تحقق تعهدات کنفرانس ۲۰۲۰ جینوا به اعضای جلسه توضیح گردید و همچنان روی وظایف محوله اداره اکادمی علوم در پلان عملی عمومی تحقق تعهدات کنفرانس جینوا ۲۰۲۰ بحث گردید که به. . .

شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۱ - ۱۵:۱۹
Background image

دیدار سرپرست اکادمی علوم افغانستان با خانم ‪ ‬دکتور الماز اولوی رییس بخش زبان و ادبیات اکادمی علوم آذربایجان

کابل: شنبه ۲۱ حمل ۱۴۰۰ محترم سر محقق دکتور عبدالظاهر شکیب، سرپرست اکادمی علوم افغانستان قبل از ظهر شنبه ۲۱ حمل ۱۴۰۰، در دفتر کارش با محترمه خانم ‪ ‬دکتور الماز اولوی رییس زبان و ادبیات. . .

BACK TO NEWS