کتاب « الکسب » به زیور چاپ آراسته گردید.

Ezatullah_admin
پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۰ - ۱۱:۴
الکسب

کتاب الکسب یکی از کتابهای مهم و ارزشمند امام محمد بن حسن بن فرقد شیبانی، محدث، فقیه مشهور و شاگرد رشید امام ابوحنیفه، متوفی سنه: 189هـ.ق می باشد، که توسط سرمحقق مفتی عبدالمعبود ضریری به زبان دری ترجمه گردیده است. این رساله از لحاظ حجم مختصر، اما از لحاظ محتویات و مضامین، مشتمل بر مطالب ارزشمند و کمیاب علمی می باشد که کمتر میتوان آنرا در کتابهای دیگر سراغ داشت، این قدیم ترین و ارزشمند ترین رساله در عرصۀ کسب و کار و مسائل اقتصادی به شمار می رود.

در این رساله مطالیب و مضامین ذیل به بحث گرفته شده است:

شناخت و جایگاه کسب و کار و نیاز به آن، کسب و کار پیامبران علیهم السلام، حکم اشتغال به کسب و کار، حکم فرضیت و یا اباحت کسب و کار، اشتغال به کسب و کار بیشتر از حد نیاز، برتری صفت فقر و یا ثروتمندی، برتری شکر در برابر ثروت و یا صبر در برابر فقر، مراتب کسب و کار جهت برآورده سازی نیازهای اولیه. کسب و کار جهت به دست آوردن ثروت بیشتر از حد کفاف، انواع کسب و کار، برتری تجارت و یا مزارعت.

فرضیت آموختن علم حال، فرضیت آموزاندن علم، حکمت الهی در تقسیم آموزش کسب و کار. تحریم افساد، اسراف، عجب، مفاخره، تکبر، تظاهر و افزون طلبی. احکام لباس، پوشیدن لباسهای قیمتی، زیبا و تجملی در اوقات مخصوص، پوشیدن لباسهای موسمی طبق نیاز.

حکم خورد و نوش، برتری صدقه دهنده نسبت به صدقه گیرنده، قناعت به حد کفاف سبب ورود جنت، مجازات در مقابل لقمۀ حرام. بررسی اعمال مفید، مضر و مهمل، جواز تزیین خانه با وسائل قیمتی، جواز برتری قناعت به حد کفاف و سهولت و آسانی در دین.

علاقمندان گرامی می توانند محتویات صفحات نخست این اثر را از لینک ذیل بدست آورند:

https://asa.gov.af/sites/default/files/2022-11/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%B3%D8%A8.pdf

یادداشت: اثر ياد شده را از ریاست اطلاعات و ارتباط عامه اکادمی علوم به قيمت مناسب بدست آورده می توانید.

شماره تیلفون: ۰۲۰۲۲۰۱۲۷۹

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ - ۱۲:۳۰
Background image

کتاب " مقایسهٔ آوایی (فونیتیکی) زبان های دری و پشتو" به زیور چاپ آراسته گردید.

نویسنده: محقق لیمه خیال سال چاپ: ۱۴۰۱هــ.ش باید گفته شود که تحت این عنوان تا هنوز به شکل مقایسوی میان زبان های متذکره تحقیق صورت نگرفته است. این کتاب با داشتن نظر استاد رهنما، مقدمه و. . .

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۱۰:۳۲
Background image

کتاب " تحریم شراب و حکمت های آن از دیدگاه قرآن و سنت " به زیور چاپ آراسته گردید.

نویسنده: معاون سر محقق عبدالوهاب عابد تعداد صفحات:170 ناشر: ریاست اطلاعات و ارتباط عامه اکادمی علوم سال چاپ: 1444هـ ق/1401هـ ش در این اثر نخست سیر تاریخی تحریم شراب در ادیان آسمانی و. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹ - ۱۵:۸
Background image

مطالعۀ حشرات مضرۀ درختان سیب و روش های کنترول آن در شرایط ولایت لوګر

«دفاع پروژه علمی- تحقیقی» الیوم یکشنبه مؤرخ 18 جدی سال 1401 ﻫ-ش محترم نامزد معاون محقق صدیق الله فیضی عضٶ علمی انستیتوت زراعت مرکز علوم کیمیا، بیولوژی و زراعت مطابق لایحۀ ترفعات. . .

BACK TO NEWS