مقالې

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۳:۵۱

تأمین صلح و آشتی ملی در تاجکستان

»تأمین صلح و آشتی ملی در تاجکستان» عنوان مقاله یی است که از کتاب به نام »مقدمه نزاع شناسی» بر گردان شده است. در تالیف این کتاب که در تاجکستان چاپ گردیده، دانشمندان سرشناس تاجکستان، کشورهای منطقه و جهان اشتراک داشته و جدیدترین معلومات و تحقیقات خویش را در مورد وظیفه بنیاد صلح، مذاکرات صلح در تاجکستان، سهم روند گفتګوها در کنترول نزاع و تأمین صلح در تاجکستان و تحلیل شرایط جامعه بعد از تأمین صلح در آن به رشته تحریر درآورده اند.

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۱:۸

د افغانستان-پاکستان په اړیکو ښه کولو کې د چین رول او موخې

افغانستان او چین په سیمه کې دوه داسې ګاونډي هېوادونه دي چې په خپلو کې د ۷۶ کیلومتره ګډې پولې په لرلو سره د اړیکو یو اوږد او لرغونی تاریخ لري، خو د دواړو هېوادونو ترمنځ رسمي او دیپلوماتیکې اړیکې پر ۱۹۵۵ کال رامنځ ته شوې دي.

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۱۴:۲۰

جایگاه ترکیه در سیاست خارجی افغانستان

سیاست خارجی هر کشوری برای تأمین نیازهای ملی، اهداف ملی و تلاش برای کسب منافع ملی تعیین و ترسیم می شود. در افغانستان نیز چارچوبه سیاست خارجی این کشور هرچند در گذشته روشن و هویدا نبود، اما بعد از ۲۰۰۱م در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی در سه دایره کشورهای همسایه و منطقه، کشورهای اسلامی و جامعۀ جهانی مشخص شد و بیشتر یک سیاست امنیت محور بود.

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۱۴:۳۸

سیاست فرهنگی چین و کاربرد آن در افغانستان بعد از ۲۰۰۱م

ظرفیت سیاست خارجی دولت ها برای کسب اهداف و منافع شان در محیط بین المللی به عنوان یک عرصه پر از چالش بواسطه قدرت اندازه گیری می شود؛ به هر اندازه ای که قدرت دولت ها بیشتر باشد به همان اندازه در کسب منافع شان موفق می باشند. با توجه و درک دقیق از مفهوم قدرت می توان گفت که قدرت نه تنها در بُعد نظامی؛ بلکه در ابعاد نرم مانند اقتصادی، تجاری و فرهنگی نیز وجود دارد.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۴:۵۴

د امریکا او منځنۍ آسیا هېوادونو اړیکې

له افغانستان څخه د امریکایي ځواکونو وتلو پرمهال واشنګټن غواړي د منځنۍ آسیا ز .کال د سپټمبر د ۹۰۰۵ هېوادونو پر وړاندې خپلې بهرنۍ تګلارې ته بیاکتنه وکړي.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۱:۲۰

وضعیت آب در آسیای مرکزی و ارتباط آن با افغانستان

منطقۀ آسیای مرکزی به دلیل قرار گرفتن در بخش کم آب قار ۀ آسیا، وابستگی شدیدی به منابع آبی سطحی جاری دارد. تمام رودخانه های این منطقه در دو مسیر جداگانه آمودریا و سیردریا که هر دو به حوز ۀ آبگیر آرال میریزند، جاری است.

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۰:۳۶

له مرکزي آسیا سره د اروپایي ټولنې د اړیکو ارزونه

اروپایي ټولنې د مرکزي آسیا له هېوادونو سره له خپلواکۍ اخیستلو وروسته په ۱۹۹۱ز.کال اړیکې ټینګې کړې او په دغه جغرافیایي سیمه کې یې د کمونستي اقتصادي سیستم پر ځای د آزاد بازار سیستم رامنځته کولو څخه مالتړ کاوه. په ۲۰۰۵ز.کال کې د لومړي ځل لپاره د مرکزي آسیا لپاره د اروپایي ټولنې ځانګړی استازی وټاکل شو، چې له مرکزي آسیا سره د مرستو کولو پروګرامونه تنظیم کړي. په

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۹:۳۹

جستاری در باره همکاری های فرهنګی افغانستان و ازبکستان در سده بیستم – سرمحقق زلمی هیوادمل

در این نبشته کوشش شده است که روابط فرهنگی بین افغانستان و ازبکستان در سدۀ بیستم میالدی، نهایت کوتاه و فرشده، طوری بررسی شوند تا نکات برجسته و رخدادهای اثرگذار بر رشد و نیرومندی این رابطه فرو گذاشت نگردند و خواننده از

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۹:۳۹

اهمیت بندر چابهار و گوادر برای منطقه

بندر گوادر در پاکستان و چابهار در ایران، کشورهای منطقه از جمله چین و هند را به انرژی خاورمیانه نزدیکتر میسازند و درعین حال، چابهار، هند را به بازار افغانستان و آسیای مرکزی وصل میمناید. این بنادر در دو نقطۀ اسرتاتژیک جهان موقعیت دارند و از منظر ژئوپلیتیکی و ژئو اکونومیکی حایز اهمیت میباشند.

Pagination